marimbula

Kullanım örnekleri

marimbula
thumb piano
icon arrow

thumb

Phonetic: "/θʌm/"

Part Of Speech: noun


Definition: The short thick digit of the hand that for humans has the most mobility and can be made to oppose (moved to touch) all of the other fingers.


Definition: The part of a slider that may be moved linearly along the slider.


Definition: A thumbnail picture.

Example: 2001, "Gary", Wanna See Porn? Take a Look At These (Free Expandable Thumbs) - CLICK HERE (on newsgroup alt.sex.services)

icon arrow

thumb

Phonetic: "/θʌm/"

Part Of Speech: verb


Definition: To touch or cover with the thumb.

Example: to thumb the touch-hole of a cannon


Definition: (with through) To turn the pages of (a book) in order to read it cursorily.

Example: I thumbed through the book and decided not to bother reading it all.


Definition: (travel) To hitchhike

Example: So I started thumbin' back east, toward my hometown.


Definition: To soil or wear with the thumb or the fingers; to soil, or wear out, by frequent handling.


Definition: To manipulate (an object) with the thumb; especially, to pull back the hammer or open the cylinder of a revolver.


Definition: To fire (a single action revolver) quickly by pulling the hammer while keeping the trigger depressed.

icon arrow

piano

Phonetic: "/piˈænoʊ/"

Part Of Speech: noun


Definition: A percussive keyboard musical instrument, usually ranging over seven octaves, with white and black colored keys, played by pressing these keys, causing hammers to strike strings

Example: He can play "Happy Birthday" on the piano.

icon arrow

piano

Phonetic: "/piˈænoʊ/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Soft, quiet


Definition: In extended use; quiet, subdued

Türkçe-İngilizce dosya Çevirmeni

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!

Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!