ingiliz aksanı

Kullanım örnekleri

ingiliz aksanı
british accent
icon arrow

accent

Phonetic: "/ˈak.sənt/"

Part Of Speech: noun


Definition: A higher-pitched or stronger articulation of a particular syllable of a word or phrase in order to distinguish it from the others or to emphasize it.

Example: In the word "careful", the accent is placed on the first syllable.


Definition: Emphasis or importance in general.

Example: At this hotel, the accent is on luxury.


Definition: A mark or character used in writing, in order to indicate the place of the spoken accent, or to indicate the nature or quality of the vowel marked.

Example: The name Cézanne is written with an acute accent.


Definition: Modulation of the voice in speaking; the manner of speaking or pronouncing; a peculiar or characteristic modification of the voice, expressing emotion; tone.


Definition: The distinctive manner of pronouncing a language associated with a particular region, social group, etc., whether of a native speaker or a foreign speaker; the phonetic and phonological aspects of a dialect.

Example: a broad Irish accent


Definition: (sign languages) A distinctive manner of producing a sign language, such as someone who does not normally use a certain sign language might have when using it.

Example: 2015 December 3, [./http//www.pri.org/stories/2015-12-03/philadelphia-accent-sign-language There's a distinctly Philadelphia accent in American Sign Language]


Definition: A word; a significant tone or sound.


Definition: (usually plurale tantum) Expressions in general; speech.


Definition: Stress laid on certain syllables of a verse.


Definition: A regularly recurring stress upon the tone to mark the beginning, and, more feebly, the third part of the measure.


Definition: A special emphasis of a tone, even in the weaker part of the measure.


Definition: The rhythmical accent, which marks phrases and sections of a period.


Definition: The expressive emphasis and shading of a passage.


Definition: A mark used to represent specific stress on a note.


Definition: A mark placed at the right hand of a letter, and a little above it, to distinguish magnitudes of a similar kind expressed by the same letter, but differing in value, as y', y''.


Definition: A mark at the right hand of a number, indicating minutes of a degree, seconds, etc., as in 12' 27'', meaning twelve minutes and twenty-seven seconds.


Definition: A mark used to denote feet and inches, as in 6' 10'', meaning six feet ten inches.


Definition: Emphasis laid on a part of an artistic design or composition; an emphasized detail, in particular a detail in sharp contrast to its surroundings.


Definition: A very small gemstone set into a piece of jewellery.


Definition: A distinctive feature or quality.


Definition: Utterance.

Türkçe'den İngilizce'ye Çevirmen

Sözlüğümüz size İngilizce ve Türkçe terimleri arayabileceğiniz geniş bir kütüphane sunmaktadır. Örnekler ve ayrıştırma ile mesleğe, jargona ve yaygın ifadelere göre kelimeleri arayabilirsiniz. Uygulamalarımızı iPhone, Android, iPad, Windows 10/11 ve macOS için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi İngilizce - Türkçe çevirmenimizde, kategoriye ve farklı telaffuzlara göre 2 milyondan fazla kelimeyi arayabilirsiniz.

İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.