alberquero

Kullanım örnekleri

alberquero
pool caretaker
icon arrow

pool

Phonetic: "/pul/"

Part Of Speech: noun


Definition: A small and rather deep collection of (usually) fresh water, as one supplied by a spring, or occurring in the course of a stream; a reservoir for water.

Example: the pools of Solomon


Definition: A small body of standing or stagnant water; a puddle.


Definition: A supply of resources.

Example: There is a limited pool of candidates from which to choose the new manager.


Definition: (by extension) A set of resources that are kept ready to use.


Definition: A small amount of liquid on a surface.

Example: a pool of blood


Definition: A localized glow of light.

icon arrow

pool

Phonetic: "/pul/"

Part Of Speech: verb


Definition: (of a liquid) To form a pool.

icon arrow

pool

Phonetic: "/pul/"

Part Of Speech: noun


Definition: A pool of water used for swimming, usually one which has been artificially constructed.

icon arrow

caretaker

Phonetic: "/ˈkɛəˌteɪ.kə/"

Part Of Speech: noun


Definition: Someone who takes care of a place or thing; someone looking after a place, or responsible for keeping it in good repair.


Definition: Someone who takes care of a person; a parent, carer or other guardian.

icon arrow

caretaker

Phonetic: "/ˈkɛəˌteɪ.kə/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Temporary, on a short term basis.

Example: Johnson had to be drafted in as the caretaker manager after Hewlett resigned without warning the day before the final.

Türkçeden İngilizceye En Hızlı Çevirmen

Sözlüğümüz size İngilizce ve Türkçe terimleri arayabileceğiniz geniş bir kütüphane sunmaktadır. Örnekler ve ayrıştırma ile mesleğe, jargona ve yaygın ifadelere göre kelimeleri arayabilirsiniz. Uygulamalarımızı iPhone, Android, iPad, Windows 10/11 ve macOS için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi İngilizce - Türkçe çevirmenimizde, kategoriye ve farklı telaffuzlara göre 2 milyondan fazla kelimeyi arayabilirsiniz.

İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.